Ako rýchlo a dôkladne vyčistiť sedačku
Sedačka je jedným z najzaťažovanejších kusov nábytku v každej domácnosti. Trávite na nej čas keď sledujete obľúbený seriál alebo film, sadnete si na ňu keď príde na návštevu rodina či priatelia a v neposlednom rade dosť jej dajú zabrať hry s deťmi. Rozliatie džúsu alebo vína, omrvinky, chipsy a kúsky jedla, ktoré na ňu padnú môžu zanechať následky. Pokiaľ nechcete kupovať novú je dobré vedieť ako vyčistiť sedačku.
Udržať sedačku čistú nie je ťažké ak viete ako na to. V tomto článku vám poradíme ako na škvrny od kávy či vína, ako vyčistiť koženú alebo látkovú sedačku a aj ako sa o sedačku postarať aby vydržala čo najdlhšie ako nová.
Pravidlá
Pri čistení akejkoľvek sedačky by ste mali dodržiavať pár pravidiel. Vďaka nim bude sedačka dlhšie ako nová a aj prípadné škvrny z nej budete môcť ľahšie odstrániť. Pravidelné upratovanie vám následne nezaberie tak veľa času.
- Konajte hneď – nečakajte kým odíde návšteva, alebo kým budete mať čas. Rozliatu tekutinu na sedačke sa snažte odstrániť hneď ako došlo k nehode.
- Omrvinky, kúsky jedla, chipsov,… najľahšie odstránite vysávačom. Ten použite aj keď nič také na sedačke nevidíte. Prečo? Vysávačom odstránite prach a drobné nečistoty, ktoré voľným okom nemusíte zbadať.
- Lepkavé jedlo ako džem alebo čokoláda odstraňujte zo sedačky opatrne aby ste znečistenie nerozniesli na väčšiu plochu.
- Na čistenie používajte jemnú kefku alebo handričku
- Ak na vyčistenie sedačky používate čistiace prostriedky vrátane prírodných (ocot, sóda bikarbóna,…) vyskúšajte ich najskôr na menej viditeľnom mieste sedačky. Môžu sedačku poškodiť či urobiť fľak na látke a miesto vyčistenie škvrny by ste urobili na sedačke ešte väčšie škody.
Vysávanie
Sedačku pravidelne vysávajte. Aj keď na nej nie sú omrvinky ani kúsky jedla usádza sa v nej prach, hlavne ak je sedačka látková. Aby sa prach a špina nedostali až do výplne sedačky poriadne ju povysávajte aspoň raz za dva týždne.
Vysávač môžete použiť aj na kožené sedačky. Dobre povysávajte hlavne záhyby sedačky, práve tu sa totižto dobre usádza prach a nečistoty. Z kožených sedačiek môžete prach odstrániť aj obyčajným utretím handričkou.
Tepovanie
Tepovanie sa považuje sa vyššiu úroveň čistenia sedačky. Okrem prachu a nečistôt vám tepovanie pomôže odstrániť škvrny a mastnotu. Medzi ďalšie výhody tepovania patrí aj odstránenie
- zápachu
- zvieracích chlpov (ak máte domáce zvieratko, ktoré sa na sedačke pohybuje)
- roztočov, ktoré sa hromadia aj v sedačkách a sú dôvodom vzplanutia alergie
- a oživenie farieb
Kedy tepovať
Tepovať sedačku nemusíte tak často ako vysávať. Čistenie sedačky tepovaním ale nie je vhodné robiť kedykoľvek vás to napadne.
Na tepovanie sedačky je ideálny čas keď je vonku suché, teplé a slnečné počasie alebo keď je vykurovacia sezóna. Pokiaľ je počas tepovania vyššia okolitá vlhkosť sedačka horšie schne a riziko tvorby plesní v nej je výrazne vyššie.
Ako na škvrny
Škvrny na sedačke sa snažte vyčistiť čo najskôr, najlepšie hneď ak na sedačku niečo vylejete. Najskôr tekutinu vysajte handričkou. Zabránite tak jej rozširovaniu. Škvrnu utierajte zvonka do vnútra.
Na odstránenie škvrny používajte vždy bielu handričku. Farebné handričku môžu púšťať farbu a miesto vyčistenia škvrny ba ste si mohli celú sedačku znehodnotiť.
Ak máte koženú sedačku použite na jej vyčistenie prípravky určené výrobcom alebo prípravky určené na čistenie kožených sedačiek. V prípade látkových sedačiek môžete použiť aj domáce čistiace prípravky.
Ocot
Ocot sa bežne v domácnostiach používa nie len na varenie ale aj čistenie a dezinfikovanie. Nepoužívajte čistý ocot ale pripravte si zmes, ktorá pozostáva z jedného dielu octu a 4 dielov čistej vody. Takto pripravenú zmes môžete preliať do rozprašovača a nastriekajte ju na škvrnu na sedačke. Následne miesto dočistite suchou handričkou alebo handričkou namočenou v čistej vode. Nezabudnite nakoniec mokré miesto čo najviac vysušiť suchou handrou.
Ak je škvrne odolnejšia môžete použiť silnejší roztok octu (2:2). Roztok naneste na škvrnu a nechajte 2 až 3 minúty pôsobiť.
Sóda bikarbóna
Vytvorte si zo sódy bikarbóny a vody pastu, ktorú jemnou kefkou, alebo handričkou naneste na škvrnu. Nechajte pôsobiť pár minút a následne pastu zotrite handričkou. Miesto dočistite čistou vodou.
Sóda bikarbóna si hravo poradí so škvrnami od kávy, krvi alebo kakaa a navyše neutralizuje pachy, takže odstráni aj zápach.
Prací prášok
Látková sedačka je z látky, takže ju môžete vyčistiť podobne ako oblečenie, práškom na pranie. Vyberte si prací prášok určený na jemné prádlo, ale ak ho nemáte môžete použiť aj ten, čo máte doma.
Rozpustite malé množstvo prášku v teplej vode a namočte do neho handričku. Mokrou handričkou krúživým pohybom jemne vtierajte roztok do škvrny. Keď škvrna zmizne dočistite miesto handrou namočenou v čistej vode a nakoniec prebytočnú vodu čo najviac vysušte suchou handrou.
Miesto pracieho prášku môžete použiť aj mydlo alebo mydlový roztok. Jednoducho a rýchlo ju vyčistíte ak zašpinené miesto navlhčíte čistou vodou a potriete mydlom. Nechajte chvíľku pôsobiť. Nakoniec miesto dočistite čistou vodou a prebytočnú vodu odsajte.
Vyhnite sa prášku, ktorý má bieliace účinky, mohol by vám na sedačke vytvoriť fľaky.
Skôr ako sa rozhodnete vyčistiť sedačku vyskúšajte čistiaci prostriedok (ocot, sódu bikarbónu, prací práčok, …) na menej viditeľnom mieste.
zdroj foto: canva
ZDROJ
nabytok4you.sk/ako-vycistit-flaky-na-sedacke/
westwing.sk/inspiration/rady-a-napady/upratovanie-domacnosti/cistenie-sedaciek/
drevona.sk/blog-o-nabytku-a-byvani/ako-vycistit-sedacku-rady-a-triky-na-cistenie-skvrn/
bonami.sk/c/tipy-a-rady-ako-vycistit-sedacku