Detské choroby, ktoré by mal poznať každý rodič
Detské choroby sú nočnou morou mnohých rodičov. Hneď ako sa dieťa narodí je vystavené množstvu bacilov a vírusov a jeho len rozvíjajúca imunita má čo robiť. Vďaka vakcínam sú niektoré detské choroby minulosťou, no mnohé z nich zostávajú aj naďalej súčasťou životov rodičov a ich detí. Ochorenia sú naozaj rôzne, od bežných infekcií až po takmer neznáme a záhadné ako Kawasakiho choroba. Nech už ide o akúkoľvek chorobu jej diagnostiku a aj liečbu určite zverte do rúk lekárov.
Deti sú na choroby náchylnejšie z viacerých dôvodov. Ich imunitný systém sa vyvíja. Učí sa rozpoznávať patogény a bojovať proti nim. Druhým dôvodom je vystavenie detí množstvu baktérií v školách a detských kolektívoch. Deti sa nevedia chrániť pred infekciou tak ako dospelý a minimalizovať infikovanie sa. Väčšina detí sa môže infikovať aj 6 až 8 krát do roka. Okrem infekcií patria medzi bežné detské choroby aj alergie, kožné vyrážky (žihľavka), problémy s očami, tráviacim systémom a ďalšie. Ktoré detské choroby by ste mali zobrať ako rodičia do úvahy?
RSV (respiračný syncyciálny vírus)
Respiračný syncyciálny vírus (RSV) má rovnaké príznaky ako chrípka a teda kašeľ, nádcha, horúčka a bolesť hrdla. Ochorenie zvyčajne behom dvoch týždňov vymizne. Až u 40% detí sa pri prvej infekcii RSV môže vyskytnúť typický sipot. Ochorenie sa môže aj zhoršiť a viesť k infekcii horných dýchacích ciest (bronchytída, pneumónia). U starších detí a dospelých má ochorenie miernejší priebeh.
Roseola (šiesta choroba)
Infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje u detí okolo 3 roku života a mladších. Príčinou ochorenia je ľudský herpesvírus, konkrétne HHV – 6 a zriedkavejšie aj HHV – 7). Šiesta choroba je kvapôčková infekcia, ktorá sa prejavuje vysokými horúčkami (aj do 40°C). Horúčky zvyčajne do troch dní ustúpia a objaví sa ružová vyrážka na pokožke. Vyrážka behom pár hodín až do dvoch dní zmizne.
Rubeolla
Rubeola, rubela alebo aj ružienka je vírusové ochorenie spôsobené vírusom Rubivirus rubellae. Toto detské ochorenie sa prejavuje zvýšenou teplotou, kašľom, bolesťou hlavy a malátnosťou. Typickým príznakom je ale červená vyrážka, ktorá sa môže objaviť na celom tele. Rôzne veľké ružové bodky behom pár dní vymiznú. Rubeola sama o sebe nepredstavuje pre dieťa vážny problém. Tým môže byť pre tehotnú ženu. Ak sa vírusom rubeoly infikuje tehotná žena môže to viesť k poškodeniu plodu.
Osýpky
Osýpky sú medzi neočkovanými deťmi vysoko nákazlivé. Zo začiatku má dieťa horúčku, nádchu a kašeľ a neskôr sa objaví vyrážka. Ako prvé sa ploché červená vyrážky objavia na hlave v línii vlasov, a následne sa šíria ďalej na trup, ruky, nohy. Horúčka sa môže zvýšiť až na 40°C. Vyrážky zvyknú do dvoch týždňov zmiznúť.
Mumps
Mumps je častá detská choroba. Od objavenia vakcíny sa výskyt ochorenia značne znížil. Typickým príznakom mumpsu sú opuchnuté uzliny medzi uchom a čeľusťou.
V súčasnosti už mumps, osýpky a rubeola nie sú také časté. Štandardne sú deti proti týmto detským chorobám očkované. Nakoľko ale rodičia odmietajú očkovať svoje deti môžu sa objaviť ohniská týchto ochorení.
Infekcie uší
Infekcie uší sú najčastejšie detské ochorenia, ktoré môžu mať vírusový alebo bakteriálny pôvod. Deti sú na ne náchylnejšie než dospelí ľudia. Sluchové trubice sú u detí malé a spájajú uši s hrdlom. Infekcie dýchacích ciest, prechladnutie spôsobí zápal, ktorý ľahko prejde do ucha. V strednom uchu, za ušným bubienkom sa baktérie môžu hromadiť a množiť. Medzi typické príznaky infekcie uší patria horúčka, bolesť ucha, problémy so spánkom, podráždenosť a ťahanie za ucho.
Čierny kašeľ
Čierny kašeľ je rizikové ochorenie hlavne pre dojčatá, u ktorých môže mať závažný až smrteľný priebeh. Typickým príznakom čierneho kašľa sú záchvaty kašľu, počas ktorých má dieťa problém nadýchnuť sa. Na konci záchvatu kašľa je nádych doprevádzaný hlasným zvukom, ktorý sa prirovnáva ku kikiríkaniu. Antibiotiká a ani kvapky proti kašľu nie sú veľmi účinné. Z toho dôvodu sa odporúča pravidelné preočkovanie dospelých na čierny kašeľ, čím sa zabráni prenosu infekcie na malé deti. Tehotné ženy by sa mali dávať očkovať pri každom tehotenstve.
Streptokoky
Streptokoky sú častou príčinou bolesti hrdla u menších detí. Množstvo detských chorôb sa prejavuje bolesťou hrdla, že ide o streptokokovú infekciu zistíte podľa príznakov. Bolesť hrdla a hlavy trvá asi týždeň, dieťa má problém prehĺtať, nadmerne slintá, má vyššie horúčky a v zadnej časti hrdla má vyrážky, hnis.
Ovčie kiahne
Ovčie kiahne si dosť veľa rodičov pletie s osýpkami. Ide ale o dve rozdielne ochorenia, ktoré spôsobujú rozdielne patogény. Ovčie kiahne majú miernejší priebeh než osýpky a typická je pre ne svrbivá vyrážka, ktorá prejde do pľuzgierov. Deti sú infekčné 1 až 2 dni pred výskytom vyrážky až do doby kým pľuzgiere nezaschnú a nestanú sa z nich chrasty. Ovčie kiahne majú rizikovejší priebeh u dospelých ľudí než u detí. Aj proti tomuto ochoreniu sa už dá očkovať.
Šarlach
Baktéria Streptococcus pyogenes je príčinou vzniku ochorenia známeho ako šarlach alebo šarlachová horúčka. Do objavenia penicilínu bol šarlach jedným z najsmrteľnejších detských ochorení. V súčasnosti o tomto ochorení môžete znova počuť a zdá sa, že za ním môže byť odolnosť baktérií voči antibiotikám. Šarlach sa prejavuje zápalom hrdla, bolesťou pri prehĺtaní, červeným jazykom s bielymi bodkami, horúčkou, triaškou a červenou kožnou vyrážkou, ktorá je na dotyk drsná a suchá. Vyrážka sa zvykne objaviť na hrudi odkiaľ sa rýchlo rozšíri na ďalšie časti tela. Neliečený šarlach môže viesť k vzniku reumatickej horúčke a zriedka aj k poškodeniu srdca.
Reyeov syndróm
Určite ste už počuli o tom, že deťom nie je dobré podávať aspirín. Dôvodom je Reyeov syndróm, o ktorom sa síce nevie presne prečo a ako vzniká ale je potvrdená súvislosť medzi prekonaným vírusovým ochorením a liekmi, ktoré obsahujú aspirín. Typické príznaky syndrómu sú zmeny správania, záchvaty alebo kóma.
Impetigo
Impetigo je kožná vyrážka, ktorá sa mení na pľúzgiere, chrasty naplnené tekutinou alebo hnisom. Ide o bakteriálnu infekciu, ktorá je často spôsobená stafylokokovými baktériami (zriedka aj streptokokom). Vyrážka na koži sa zvykne vyskytnúť po poranení alebo bodnutí hmyzom. Tekutina, ktorá vyteká z pľúzgierov môže preniesť infekciu na iné časti tela. Impetigo sa často vyskytuje u detí od 2 do 6 rokov.
Konjuktivitída (červené oko, zápal spojiviek)
Slzenie, začervenanie oka, svrbenie, biely povlak na mihalniciach sú typickými príznakmi zápalu očných spojiviek známych aj ako červené oko alebo konjuktivitída. U detí tento problém často spôsobujú vírusy, ktoré sú zodpovedné aj za nádchu. Zápal spojiviek môže byť ale aj bakteriálny. U detí je zápal spojiviek pomerne častý hlavne v kolektívoch. Deti sa dotýkajú všetkého a aj vecí, ktorých sa dotkli infikované deti. Ak si následne prejdú rukou po oku môžu sa ľahko infikovať. Zápal zvyčajne odznie behom pár dní sám. Zmierniť príznaky konjuktivitídy môžete studenými obkladmi a umelými slzami.
Žalúdočné problémy
Detské choroby môžu potrápiť aj žalúdok. Žalúdočné problémy, známe aj ako žalúdočný chrípka sa môžu objaviť hlavne u detí v kolektívoch (škôlkach, školách, kluboch, …). Častou príčinou ochorenia je rotavírus. Prejavuje sa nevoľnosťou, hnačkou, kŕčmi v žalúdku, vracaním a môže sa objaviť aj horúčka. Deti sa infikujú rotavírusom rovnako ľahko ako inými patogénmi. Stačí ak sa dotknú infikovanej veci, alebo sa napijú z fľaše, z ktorej pilo infikované dieťa.
Voš detská
Voš detská je drobný hmyz, ktorý sa živí krvou. Žije vo vlasoch, kde kladie aj vajíčka (hnidy). Vši sa šíria v detských kolektívoch. Stačí ak príde jedno infikované dieťa a vši sa behom pár dní môžu rozniesť aj na iné deti- Požičiavanie sponiek do vlasov alebo čapíc či hrebeňov je najjednoduchší spôsob ako sa voš detská dostane z jedného dieťaťa na druhé. Zavšivenie nie je nebezpečné detské ochorenie ale skôr nepríjemné. Neustály pocit svrbenia vo vlasovej časti hlavy môže spôsobiť problémy s koncentráciou v škole, pri učení sa ale aj problémy so spánkom. V súčasnosti existuje množstvo rôznych prípravkov, ktoré stačí aplikovať na vlasy a vší sa jednoducho zbavíte. Určite ich ale nepodceňujte. Ak ich dieťa prinesie zo školy môže sa ľahko nimi infikovať celé rodina.
Ďalšie detské choroby
Existuje množstvo ďalších detských chorôb. Pomerne časté, ktoré trápia aj dospelých sú chrípka či prechladnutie. Niektoré z nich môžu behom pár dní zmiznúť, iné zas môžu prejsť do závažnejšej formy.
Pomerne častým ochorením sú aj sezónne alergie či senná nádcha. Kašeľ, kýchanie, nádcha, upchatý nos či slzenie sú typickými príznakmi. Na rozdiel od iných chorôb sezónna alergia nie je infekčné ochorenie a prejavuje sa len na jar a jeseň. Na alergiu neexistujú lieky, ale správnou liečbou sa jej príznaky dajú zmierniť. Navyše, niektoré deti môžu z alergie „vyrásť“. Určite je ale dobré aby boli pod dohľadom lekára.
ZDROJ:
hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/common-childhood-illnesses
childrenscolorado.org/just-ask-childrens/articles/common-childhood-illnesses/
webmd.com/children/ss/slideshow-childhood-illnesses-to-know
Obrázky: freepik.com, pixabay.com