Film Šedá zóna je citlivým pohľadom za steny inkubátora
Záchrana vysoko nezrelých predčasne narodených detí je zázrakom medicíny a boj o každý ľudský život. Na druhej strane sa však stretávame aj s kritickými reakciami ľudí, ktorí prízvukujú, do akej miery by sme mali alebo nemali zasahovať do prirodzeného vývoja a prežitia. Názory sa teda líšia v závislosti od kultúrneho, spoločenského, či etického pohľadu. A niekde v tomto všetkom sú rodičia tých predčasniatok, pre ktoré musí byť vzniknutá životná situácia najťažšia.
Pojem „šedá zóna“ označuje rizikové obdobie predčasných pôrodov medzi 22. až 25. týždňom tehotenstva. Symbolicky vyjadruje aj existenciu na hrane. Fyzickej, psychickej, sociálnej a často aj finančnej, v ktorej sa rodiny predčasniatok ocitnú.
Šedá zóna – zóna, v ktorej by nechcel byť nikto z nás
Dokumentárny film Šedá zóna sa pod taktovkou režisérky Daniely Meressa Rusnokovej, vybral presne do zóny, ktorej rozumejú len tí, ktorí sa v nej ocitli, vďaka čomu priniesla vhľad do minimálne diskutovanej témy predčasných pôrodov a záchrany vysoko nezrelých novorodencov, narodených v takzvanej „šedej zóne”.
Film otvára veľmi reálne, no naozaj citlivo, prostredníctvom matky zastupujúcej hlas mnohých iných, zásadné otázky neonatológie. A zobrazuje neľahkú cestu materskej starostlivosti o deti so špeciálnymi potrebami. Od svojej premiéry stihol tento film pozbierať niekoľko ocenení. Právom a zaslúžene.
Odvážny film s osobnými skúsenosťami, odlúčením, láskou a silou rodinných pút nie je možno vhodný pre každého. Ale kto chce precítiť hĺbku pocitov, ktoré matka vníma voči krehkému človiečikovi v inkubátore, nájde v tomto filme aj omnoho viac.
„V dokumentárnom filme režisérky Daniely Meressa Rusnokovej spoznáte príbeh, ktorý sa skutočne stal a stále deje. A nielen v jednej rodine. Hoci je to výpoveď jednej silnej ženy, ktorá nás nechá vstúpiť do svojich zážitkov, pocitov a myšlienok, je to zároveň vyobrazenie toho, čo zažíva každá rodina, do ktorej vstúpi dieťa so zdravotným znevýhodnením. Silný film, ktorý otvára množstvo tém, bolesti, radosti, smútku, zrady, podpory, nezáujmu, osamelosti, odpustenia či vytrvalosti. Len vtedy, keď sa budeme úprimne zaujímať o tieto rodiny, keď každý z nás, tam kde je, sa pokúsi aspoň niečo pre tieto rodiny urobiť, im môžeme pomôcť vystúpiť zo „šedej zóny“ nezáujmu, strachu, osamelosti…,“ napísala Jana Žitňanská, bývala predsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci, ktorá sa trvalo zasadzuje o systémovú zmenu prístupu štátu ku chorým a k osobám so zdravotným znevýhodnením ako aj k ich rodinám. (Zdroj: Kinema)
Zdroj titulná foto: FB Šedá zóna / Grey zone