Malé kroky a veľké víťazstvá: Deti so špeciálnymi potrebami majú miesto v našom svete

Predstavte si dieťa, ktoré svet vidí úplne inými očami. Každý krok, každé slovo alebo gesto je preňho malým víťazstvom. Možno nie je ako väčšina, ale jeho úsmev dokáže prežiariť celý deň. Takéto deti nás učia, že výnimočnosť má mnoho podôb.
Čo znamená byť výnimočným? Je to schopnosť dosiahnuť úspechy, ktoré obdivuje celý svet alebo schopnosť prekonávať výzvy, ktoré si iní ani nedokážu predstaviť? Deti so špeciálnymi potrebami nás učia, že odvaha a odhodlanie majú mnoho tvárí.

Zdroj foto: Pexels_Meruyert Gonullu
Malé kroky a veľké víťazstvá
Deti so špeciálnymi potrebami vyžadujú určitú podporu alebo úpravu vzdelávacieho, zdravotného či sociálneho prostredia, aby mohli svoj potenciál naplno rozvinúť. Patria medzi ne deti so zdravotným, mentálnym alebo intelektuálnym znevýhodnením, ale aj deti s poruchami učenia a správania. Podporu a porozumenie potrebujú tiež deti s emocionálnymi alebo psychickými problémami, s nadaním alebo výnimočnými schopnosťami, ako aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Prečítajte si: 20 otázok o materstve s mamou dievčaťa s aspergerovým syndrómom
Každé dieťa je iné, každé dieťa je dar. Nezáleží na tom, aký má obal, ale na tom, akú krásu v sebe nosí.
Výnimočne výnimočné
Hovoriť citlivo o deťoch so špeciálnymi potrebami je pre podporu inkluzívneho prístupu, rešpektu a empatie kľúčové.

Zdroj foto: Pexels_Nataliya Vaitkevich
Používajte rešpektujúci jazyk. Vyhýbajte sa nálepkovaniu alebo definovaniu detí ich znevýhodnením a sústreďte sa na schopnosti, nie obmedzenia. Zdôraznite silné stránky dieťaťa, jeho talenty a záujmy a pokúste sa zmeniť k deťom so špeciálnymi potrebami prístup. Myslite tiež na to, že nie je správne považovať ich situáciu za tragickú alebo bezvýchodiskovú.
Vyhýbajte sa zastaraným alebo negatívnym pojmom a hovorte s empatiou, nie so súcitom. Súcit alebo ľútosť môže vyznieť znevažujúco. Skúste hovoriť s porozumením a s úctou bez toho, aby ste dieťa videli len cez jeho obmedzenia.
Pokiaľ sa pohybujete v spoločnosti detí so špeciálnymi potrebami, zapojte rodičov a odborníkov, ak neviete, ako s nimi komunikovať. Poskytnú vám správnu terminológiu a pochopenie situácie. A nezabúdajte, unáhlené závery alebo posudzovanie nechajte „za dverami“.
Každé dieťa je jedinečné. To, čo platí pre jedno dieťa, nemusí platiť pre iné, hoci majú podobnú diagnózu. Rešpektujte ich identitu a individuálne potreby. Hovorte prirodzene a otvorene, nebojte sa klásť otázky, ak si nie ste istí, aký jazyk použiť. Je lepšie sa opýtať, než urobiť chybu. Zamerajte sa na podporu inklúzie a na to, aby sa dieťa cítilo prijaté a akceptované.
Vzdelávajte aj ostatných
Ak ste v pozícii, kde môžete ovplyvniť iných, napríklad v školskom prostredí, povzbuďte kolegov, žiakov alebo rodičov k používaniu rešpektujúceho jazyka a inkluzívneho myslenia. Citlivá komunikácia podporuje sebadôveru detí so špeciálnymi potrebami a posilňuje ich postavenie v spoločnosti. Prvoradé je prejavenie rešpektu a pochopenia, že ich hodnota nespočíva v tom, čo nemôžu, ale v tom, čo môžu dosiahnuť.
Prečítajte si: Vitajte vo Svetielku. Nazreli sme do centra pre deti s ťažkým hendikepom
Na svete je každé desiate dieťa považované za dieťa so špeciálnymi potrebami. Pre niektoré deti to predstavuje neustály boj s prekážkami, pre iné príležitosť objaviť nové pohľady na život. Ale pre všetkých nás je to pripomienka, že každý človek má svoju hodnotu a jedinečné miesto na svete.
Nemusíte byť dokonalí, aby ste boli úžasní.
Zdroj titulná foto: Pexels_Nicola Barts