Polícia Slovenskej republiky spustila kampaň Deti v sieti
Polícia Slovenskej republiky spustila kampaň o správaní sa na sociálnych sieťach. Kampaň Deti v sieti sa na Facebooku polície venovala pred pár dňami vo svojej druhej časti správaniu detí na sociálnych sieťach a aktuálne v časti tretej radí rodičom, aby objavovali sociálne siete spolu s deťmi.
Novoročná kampaň Deti v sieti prináša rodičom podporu a cenné rady, ako ísť deťom príkladom. Ako určovať hranice, prejaviť záujem, podporiť a naučiť zaobchádzať deti so sociálnymi sieťami a novodobými technológiami zdravo a primerane.
Prečítajte si: Ako rozumne a bezpečne zavádzať technológie do života detí?
Detox a nastavenie pravidiel
Deti musia vedieť, aký má detox od sociálnych sietí obrovský význam. Potrebujú pochopiť, prečo je obmedzenie času na sociálnych sieťach dôležité. Hovorte o vplyve na spánok, sústredenie, náladu a produktivitu. Dohodnite sa na jasných hraniciach, ako napríklad časový limit maximálne 1 hodina denne a určenie časových blokov. Taktiež trvajte na obede bez telefónu.
Pokiaľ nie je mobil potrebný pri domácich úlohách, dajte mu oddych a pri rodinných aktivitách ho pokojne vylúčte. Za dobrého pomocníka sa považujú aplikácie na sledovanie času.
Ukážte dieťaťu, že aj vy dokážete svoj čas na sociálnych sieťach obmedziť. Ak ste non stop na telefóne a nie je to súčasťou vašej práce, dieťa bude robiť to isté. Spoločný rodinný „detox deň“ môže byť motivujúci.
Hovorte s deťmi o algoritmoch
Vysvetlite im, že algoritmy sú navrhnuté tak, aby ich čo najdlhšie udržali online. Ukážte im, ako nastaviť notifikácie alebo časovače, aby si uvedomili, koľko času trávia skrolovaním.
Dôležitá je predovšetkým vyváženosť a postupnosť. Dieťa musí chápať, že obmedzenia nie sú trestom, ale spôsobom, ako zlepšiť jeho kvalitu života.
Šikana, vyhrážanie, vydieranie, zneužitie fotografie
Všetkým nepríjemnostiam spojeným so sociálnymi sieťami sa dá zabrániť. Napríklad, ak prvý profil na sociálnych sieťach vytvoríte spoločne s deťmi. Nezabudnite na nastavenie súkromia a porozprávajte sa o tom, aké zdieľanie informácií nie je bezpečné.
Na začiatku skrolujte spolu, učte dieťa rozoznať overené informácie od falošných a obsah vytvárajte taktiež spoločne. Deti tiež pripravte na bezpečnú interakciu s cudzími ľuďmi
Sociálne médiá majú svoje plusy aj mínusy
Život bez sociálnych médií si už prakticky ani nevieme predstaviť. Dokážu nám priniesť množstvo zaujímavých informácií, ale aj inšpirácií. Nadmerne strávený čas na sieťach či na mobile však môže správanie našich detí a mládeže aj negatívne ovplyvniť, ba dokonca narušiť ich duševné zdravie. Preto všetko s mierou je asi najlepšia rada.
Komentáre rodičov sa líšia
Pod jedným z príspevkov na Facebooku Polície Slovenskej republiky sa rozprúdila celkom zaujímavá debata. Jeden z rodičov komentoval, že od jari do jesene chodí s deťmi do prírody na ryby aj huby, a to vždy bez mobilu, aby sa naučili orientovať v horách bez pomoci technológií. Reakcia iného rodiča znela, že práve na orientáciu v horách je mobil skvelý pomocník, na čo dostal spätnú odpoveď, že je to potrebné až dospelým. Malá prestrelka skončila nesúhlasom, nakoľko si rodič – zástanca zdravého užívania výhod informačných technológií myslí, že sú digitálne zručnosti v súčasnom svete nevyhnutnosťou.
Prečítajte si: Vplyv digitálnych technológií na deti: TV, sociálne médiá, hry a filmy
Rovnováha a komunikácia
Vraciame sa tak opäť niekde na začiatok. Dajme deťom správny príklad, používanie technológií a sociálnych sietí ich naučme využívať s rozumom a najmä bez šírenia nevhodného správania, na čo upozorňuje aj kampaň Polície Slovenskej republiky Deti v sieti.
„Policajný zbor aj prostredníctvom tejto kampane chce upozorniť na nástrahy virtuálneho sveta a preventívne odporučiť rodičom, deťom a mladistvým, ako sa rozumne správať na sociálnych sieťach,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Martina Sláviková.
Sláviková odporučila rodičom detí sledovať políciu na sociálnych sieťach, kde v pravidelných intervaloch polícia radí, ako pripraviť svoje deti na sociálne siete. „Je pre nás kľúčové a nevyhnutné deti vzdelávať o hrozbách, na ktoré môžu v online prostredí natrafiť,“ dodala.
Zdroje: FB Polícia Slovenskej republiky, TASR