Pôrod nie je len pre ženy: Ako byť otcom v pravý čas

Pôrod je jedným z najintenzívnejších a najzásadnejších momentov v živote ženy, ale aj muža. Zatiaľ čo pre mnohé ženy je to často chvíľa strachu, bolesti, ale aj nepredstaviteľnej radosti, pre partnera môže byť rovnako emocionálne náročná. Hovorí, že v tomto momente sa rodí aj otec.
Ako sa môže muž stať oporou a cenným spoločníkom pri pôrode? Ako zvládnuť túto výnimočnú úlohu a byť skutočne prínosom pre svoju partnerku? Mnoho mužov si nie vždy uvedomuje, akú kľúčovú úlohu môžu zohrávať pri podpore svojej partnerky počas pôrodu.
Budúci otecko môže byť pre ženu pri pôrode obrovskou podporou
Najdôležitejším aspektom je byť prítomný. Nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Muž by mal vedieť, že pôrod nie je iba fyzický proces, ale aj emocionálna jazda pre partnerku. Poskytovanie podpory, ako je držanie ruky, či upokojujúce slová, môžu mať veľmi pozitívny vplyv. A keď žena vyjadrí svoje pocity, obavy alebo strach, muž by mal byť ochotný počúvať bez toho, aby sa pokúšal všetky problémy vyriešiť. Niekedy stačí len potvrdiť, že to, čo žena prežíva, je v poriadku.
Príprava na pôrod je dôležitá

Zdroj foto: Pexels_Hannah Barata
Účasť oteckov na prípravných kurzoch je veľmi prospešná. Tieto kurzy často zahŕňajú rôzne techniky dýchania, masáže a iné spôsoby, ako môže muž partnerke pomôcť. Získané vedomosti pomáhajú počas pôrodu lepšie reagovať. Je skvelé, ak muž rozumie, čo sa počas pôrodu deje. To mu umožní lepšie podporovať partnerku a prispôsobiť sa rôznym situáciám.
Fyzickú podporu budúce mamičky určite ocenia
Ďalším zo spôsobov, ako môže muž pomôcť, je ponúknuť partnerke masáže, obzvlášť v oblasti chrbta a krku, kde sa môže hromadiť napätie počas kontrakcií. Ak sa žena cíti dobre, muž môže tiež pomôcť pri nádychoch a výdychoch. Počas dlhšieho pôrodu je užitočné mať pripravené nápoje a ľahké občerstvenie, najmä pre partnerku, aby zostala hydratovaná a mala energiu.
Prečítajte si: Ako sa pripraviť na pôrod? Overené rady pre budúce mamičky
Pôrodný plán sa netvorí len tak pre nič za nič
Dobrý spoločník pri pôrode by mal byť schopný komunikovať s lekármi a pôrodnou asistentkou. Je dôležité, aby vedel, ako obhájiť želania a preferencie partnerky, ale zároveň byť flexibilný, ak sa situácia zmení. Niekedy môžu totiž nastať nepredvídateľné situácie. Muž by mal byť pripravený na to, že sa veci nemusia odohrávať podľa pôvodného plánu a mal by byť nápomocný partnerke aj v týchto chvíľach.
Pozitívny prístup a pozornosť aj po pôrode
Občas býva pôrod dlhý a vyčerpávajúci, a preto je dôležité, aby muž svoju partnerku povzbudzoval. Avšak, nemal by sa nechať uniesť a nepreberať vedenie vo všetkom. Budúca mamička má mať voľnosť v rozhodovaní, najmä pokiaľ ide o pohodlie, polohu alebo spôsob, akým chce prežívať pôrod. Ak je po pôrode muž stále prítomný, podpora partnerky pri prvých chvíľach s dieťaťom, bude jeden z tých nezabudnuteľných okamihov plných emócií. Pre oboch. Preto, aj keď je dôležité, aby muž podporoval svoju partnerku, rovnako dôležité je, aby bol pripravený zvládnuť vlastné emócie.
Ženy mužom
Aj muži majú svoje potreby a očakávania počas tehotenstva a pred pôrodom, aj keď často nie sú tak viditeľné alebo diskutované. Je dôležité, aby ženy vedeli, čo môže partnerovi pomôcť cítiť sa zapojený, podporovaný a uistený, a že v tejto náročnej a krásnej fáze života sú rovnocennými partnermi.
Poďakovanie a uznanie
Muži často potrebujú počuť, že je ich úsilie ocenené, že je ich podpora dôležitá a že si žena váži všetko, čo robia. Či už ide o praktickú alebo emocionálnu oporu. Mnohí muži cítia tlak, aby boli silní a nezastihol ich strach, ale aj oni sa občas potrebujú cítiť podporovaní a uznávaní.
Vyjadrenie lásky

Zdroj foto: Pexels_Vidal Balielo Jr.
Vyjadrenie lásky a úprimných slov povzbudenia môže mužovi dodať potrebnú silu, najmä ak sa cíti neistý alebo pod tlakom. Ženy, ktoré dávajú mužom pocit, že je ich prítomnosť pre ne cenná, umožňujú mužom cítiť sa hodnotne. Muži môžu byť náchylní prežívať obavy o budúcnosť a očakávania okolo rodičovstva. Ak ženy prejavia, že sa pri mužoch cítia bezpečne, muži sa môžu uvoľniť a zamerať sa na podporu.
Poskytnutie priestoru na vyjadrenie vlastných pocitov
Muži potrebujú vedieť, že majú priestor na vyjadrenie svojich vlastných pocitov, obáv alebo radostí. Často sa stáva, že sa snažia byť silní a neukazovať svoje slabosti. Komunikujte s nimi, aby sa necítili bezradní alebo nervózni, pretože nechcú zlyhať.
Prečítajte si: Popôrodná depresia prehluší radosť a prinesie smútok
Potvrdenie ich úlohy ako otca
Úloha otca je vnímaná ako dôležitá a pozitívna. Budúci oteckovia to ale potrebujú počuť, aby získali väčšiu istotu, že budú milujúcimi a starostlivými oteckami. Ak žena vyjadruje, že sa cíti silná vďaka prítomnosti svojho muža, muž získa v novej úlohe viac sebadôvery.
Muži potrebujú počuť od žien, že sú milovaní, oceňovaní a že ich podpora je dôležitá. Uznanie ich úlohy ako partnerov, otcov a praktických pomocníkov im pomáha cítiť sa bezpečne, silne a zapojene. Ocenia aj priestor na vyjadrenie svojich vlastných pocitov a obáv, a najmä ak sú tieto pocity akceptované a pochopené. Týmto spôsobom sa v tomto náročnom období vytvára zdravý a vyvážený vzťah medzi partnermi.
Ako byť tým najlepším spoločníko pri pôrode
Kľúčom k tomu, aby sa muž stal dobrým spoločníkom pri pôrode, je predovšetkým byť tam pre svoju partnerku, nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Príprava, empatický prístup, ochota počúvať a podpora sú základnými kameňmi, ktoré vytvárajú silné partnerstvo počas tohto výnimočného okamihu. Na strane žien je zas kľúčom k vyrovnanému a milujúcemu oteckovi komunikácia, poďakovanie a vytvorenie pocitu, že je ich muž po správnom boku a na pravom mieste.
Zdroj titulná foto: Pexels_Saúl Sigüenza