Zdravé tehotenstvo: Vitamíny, minerály a výnimočná žihľava

Tehotenstvo je jedným z najkrajších, ale zároveň najnáročnejších období v živote ženy, počas ktorého sa menia nielen telesné potreby, ale aj výživové nároky organizmu. Dostatočný príjem vitamínov a minerálov zohráva kľúčovú úlohu v správnom vývine plodu, pri prevencii komplikácií a celkovej pohode budúcej mamičky. Nastávajúce maminy by si preto mali počas tehotenstva zabezpečiť dostatočný príjem živín, ktoré podporia ich zdravie, ale aj zdravie bábätka v brušku.
Ktoré vitamíny a minerály sú najdôležitejšie a prečo by ste na ne nemali zabúdať?
Kyselina listová (vitamín B9)
Pomáha predchádzať vrodeným chybám nervovej trubice a podporuje tvorbu červených krviniek a DNA. Ideálne je začať ju užívať už pred otehotnením. Nedostatok: Zvýšené riziko rázštepu chrbtice, možné problémy s rastom a vývojom plodu.
Vitamín D

Zdroj foto: Pexels_JESHOOTS.com
Podporuje vstrebávanie vápnika a zdravý vývoj kostí a zubov dieťaťa. Posilňuje imunitný systém. Nedostatok: Zvýšené riziko krivice, oslabenie kostí u dieťaťa, väčšia náchylnosť na infekcie a autoimunitné ochorenia.
Železo
Zabraňuje anémii, ktorá je v tehotenstve častá, pomáha pri transporte kyslíka k plodu. Nedostatok: Matka môže trpieť anémiou, čo vedie k únave, slabosti a dýchavičnosti. Nedostatok kyslíka pre plod môže spôsobiť oneskorený rast alebo nízku pôrodnú hmotnosť.
Vápnik
Podporuje zdravý vývoj kostí a zubov dieťaťa a pomáha predchádzať demineralizácii kostí matky. Nedostatok: Ak matka neprijíma dostatok vápnika, telo ho čerpá z jej kostí, čo môže viesť k ich oslabeniu. U dieťaťa sa môžu objaviť poruchy vývoja kostí a zubov.
Omega-3 mastné kyseliny (DHA a EPA)
Dôležité pre vývoj mozgu a zraku plodu. Podporujú zdravý nervový systém. Nedostatok: Môže ovplyvniť vývoj mozgu a kognitívne schopnosti dieťaťa. Dieťa môže mať slabší zrak a pomalší neurologický vývoj.
Vitamín C
Posilňuje imunitný systém a podporuje vstrebávanie železa. Nedostatok: Zvyšuje sa riziko infekcií. Železo sa horšie vstrebáva, čo môže zhoršiť anémiu.
Vitamíny skupiny B (B6 a B12)
Vitamín B6 pomáha zmierňovať nevoľnosť. Vitamín B12 podporuje tvorbu červených krviniek a vývoj nervovej sústavy. Nedostatok: Ak chýba B6, môže to zhoršiť nevoľnosť matky a spôsobiť podráždenosť. B12 je kľúčový pre vývoj mozgu a miechy, jeho nedostatok môže spôsobiť neurologické poruchy.
Prečítajte si: Pôrod nie je len pre ženy: Ako byť otcom v pravý čas
Pre optimálny príjem je ideálne kombinovať pestrú stravu s kvalitnými tehotenskými vitamínmi. Každý jeden vitamín hrá dôležitú úlohu v správnom vývoji plodu a v udržiavaní zdravia tehotnej ženy. Milé budúce maminky, nezabúdajte na to.

Zdroj foto: Pexels_Ella Olsson
Zdravé tehotenstvo s pomocou prírody
O pozitívnych účinkoch malinového čaju vedia asi všetky tehotné. Menej známa „tehotenská“ bylinka je žihľava. A je to škoda, pretože listy žihľavy obsahujú potrebné minerály. Napríklad železo, draslík, horčík, vápnik a fosfor, ale aj vitamíny A, rôzne vitamíny B, vitamín C a aminokyseliny.
Prečítajte si: Ako sa pripraviť na pôrod? Overené rady pre budúce mamičky
Zázračná žihľava:
- Bojuje proti kŕčovým žilám posilnením žilového tonusu a zlepšuje elasticitu žíl. Či už ide o hemoroidy, vulválne varixy alebo kŕčové žily na nohách, žihľava môže byť veľmi nápomocná.
- Má tiež diuretické vlastnosti, ktoré znižujú zadržiavanie tekutín a zmierňuje opuchy na konci tehotenstva.
- Najčastejším dôvodom, prečo matky konzumujú žihľavu, je liečba anémie z nedostatku železa. Žihľava je bohatá na chlorofyl, ktorý pomáha zvyšovať železo v tele.
- Ďalším bežným použitím žihľavy počas tehotenstva je pomoc pri hojení svrbivých tehotenských plakov (tehotenská erupcia) pre jej výrazné protizápalové vlastnosti.
- Žihľava je obzvlášť prospešná pri kŕčoch v nohách vďaka vysokému obsahu vápnika. Znižuje riziko silného krvácania a po pôrode zvyšuje množstvo materského mlieka.
- Táto rastlina posilňuje a buduje aj krvné bunky v celom tele, čo zvyšuje prietok kyslíka a celkovú vitalitu. Okrem toho môže žihľava pomôcť znížiť bolesť žalúdka a stres a podporiť zdravú funkciu pečene. Pre tehotnú ženu a jej bábätko je to skvelá bylinka.
Pomáha pred aj po pôrode

Zdroj foto: Pexels_Patar Chims
Žihľavu oceníte aj v období po pôrode. Môže pomôcť telu prinavrátiť silu, podporiť rýchle zotavenie a dodať energiu potrebnú pre starostlivosť o novorodenca. O žihľave je tiež známe, že znižuje riziko popôrodného krvácania.
Pokiaľ ide o používanie čerstvej žihľavy, je nutné upozorniť, že má stimulačný účinok na maternicu, čiže môže spôsobiť kontrakcie svalov maternice. Preto čerstvú žihľavu užívajte až po 40 týždni tehotenstva.
Počas tehotenstva sa odporúča piť čaj zo žihľavy nasledovne: 3 – 4 polievkové lyžice sušenej žihľavy na jeden liter horúcej vody. Nechajte lúhovať 2 – 4 hodiny. Keď odvar scedíte, odložte si ho do chladničky. Nápoj pite horúci alebo studený – jednu šálku denne v prvom trimestri, 2 šálky denne v druhom trimestri a 3 šálky denne v treťom trimestri.
Zdroj titulná foto: Pexels_Pixabay