Začnite písať

RODIČOVSTVO TEHOTENSTVO ZDRAVIE

Aloimunizácia v tehotenstve: Správna prevencia chráni životy bábätiek

Aloimunizácia

Medzi matkou a ešte nenarodeným bábätkom sa počas ich spoločného života vytvára množstvo interakcií, pozitívnych aj negatívnych. Medzi tie negatívne patrí aj aloimunizácia, ktorá nastáva v tehotenstve práve vtedy, keď imunitný systém matky a jej dieťaťa v brušku spoločne nefungujú.

Niekedy sa aloimunizácia nazýva aj Rh choroba alebo izoimunizácia, a ak sa podcení prevencia, môže v tehotenstve spôsobiť problémy, vrátane rôznych závažných chorôb alebo dokonca smrti dieťaťa. K rozvoju materskej aloimunizácii dochádza vztedy, ak má matka krv Rh negativ a plod Rh pozitiv. Táto situácia nastane, ak plod zdedí krvnú skupinu v rámci Rh rozlíšenia po otcovi.

Aloimunizácia Rh choroba

Keď telo matky vytvára protilátky proti červeným krvinkám, ktoré pôsobia proti plodu, tieto protilátky môžu prejsť placentou a viesť k ochoreniu dieťaťa nazývanému HDFN. Hemolytická choroba plodu a novorodenca je ochorenie, ktoré sa vyskytuje približne u 1 – 2 % tehotenstiev. Riziko sa zvyšuje pri opakovaných tehotenstvách s Rh pozitívnymi plodmi, ale tiež, ak matka nebola adekvátne liečená po predchádzajúcich pôrodoch či potratoch. Lekári musia byť na Rh nekompatibilitu pripravení, aby udržali dieťatko zdravé.

Prečítajte si: Príprava na pôrod v minulosti a dnes: Poslíčkovia vs. pravé kontrakcie

Objav, ktorý zachraňuje životy

Aloimunizácia

Zdroj foto: Pexels_Charlie-Helen Robinson

Objav anti-D imunoglobulínu a jeho použitie na prevenciu Rh izoimunizácie sa udial v 60. rokoch 20. storočia vďaka výskumu viacerých vedcov. Hlavnú zásluhu na objave majú Vincent Freda, John Gorman a William Pollack. Vincent Freda a John Gorman boli pôrodníci, ktorí skúmali príčiny Rh izoimunizácie a hľadali riešenie. William Pollack bol imunológ, ktorý vyvinul spôsob čistenia anti-D imunoglobulínu z ľudskej plazmy.

Už v 40. a 50. rokoch bolo známe, že Rh negatívne matky môžu vytvárať protilátky proti Rh pozitívnym krvinkám plodu, čo vedie k hemolytickej chorobe novorodenca. V roku 1961 Freda, Gorman a Pollack uskutočnili prvé úspešné testy na prevenciu Rh izoimunizácie podaním anti-D imunoglobulínu. Do klinickej praxe sa tento postup zaviedol v roku 1968 a odvtedy zachránil milióny detí pred ťažkými komplikáciami alebo dokonca smrťou. Za svoju prácu získali v roku 1980 Laskerovu cenu za klinický medicínsky výskum, čo je jedno z najprestížnejších vedeckých ocenení.

Dnes je podávanie anti-D imunoglobulínu štandardným postupom v starostlivosti o tehotné ženy s Rh negatívnou krvnou skupinou, ktorý takmer úplne eliminoval prípady ťažkej Rh izoimunizácie.

Prevencia je základ

Aloimunizácii alebo Rh izoimunizácii sa dá preventívne predísť podaním anti-D imunoglobulínu (Rh profylaxia).

  • Tehotným ženám s Rh negatívnou krvnou skupinou sa podáva anti-D imunoglobulín v 28. týždni tehotenstva a do 72 hodín po pôrode, ak má dieťa Rh pozitívnu krv. Imunoglobulín zničí Rh pozitívne červené krvinky dieťaťa v matkinom krvnom obehu skôr, než si jej imunitný systém vytvorí protilátky. Podanie sa odporúča aj po spontánnom alebo umelom potrate, mimomaternicovom tehotenstve, amniocentéze alebo iných zákrokoch, pri ktorých môže dôjsť k miešaniu krvi matky a plodu.

Dôkladné skríningové vyšetrenia krvi

  • Všetkým tehotným ženám sa robí krvný test na zistenie Rh faktora a prítomnosti protilátok proti Rh antigénom. Ak sa protilátky u Rh negatívnej ženy nenájdu, podáva sa preventívne anti-D imunoglobulín. Pokiaľ sa protilátky už vytvorili, tehotenstvo sa dôkladne monitoruje pre prípadné komplikácie.

Bezpečné podávanie krvných transfúzií

  • Pri transfúziách sa u Rh negatívnych pacientov musí dbať na podanie kompatibilnej krvi (Rh negatívnej), aby sa zabránilo aloimunizácii.

Opatrnosť pri invazívnych zákrokoch v tehotenstve

  • Amniocentéza, kordocentéza alebo iné invazívne vyšetrenia by sa mali vykonávať iba v nevyhnutných prípadoch a vždy s následným podaním anti-D imunoglobulínu, ak je žena Rh negatívna.
Aloimunizácia

Zdroj foto: Pexels_Daniel Reche

Nesprávna prevencia alebo postup môžu mať fatálne následky

Pri nesprávnom postupe a absencii prevencie môže Rh izoimunizácia viesť k vážnym komplikáciám, ktoré môžu spôsobiť aj smrť bábätka.

Ako to môže nastať?

Keď je matka Rh negatívna a plod Rh pozitívny, matkin imunitný systém môže vnímať krvinky plodu ako „cudzie“ a začne proti nim tvoriť protilátky. Tieto protilátky prechádzajú placentou a napádajú červené krvinky plodu.

Následkom je ťažká hemolytická choroba novorodencov (HDFN), kedy sa ničia červené krvinky plodu, čo vedie k:

  • ťažkej anémii – dieťa nemá dostatok kyslíka,
  • hydrops fetalis – život ohrozujúci stav s hromadením tekutín v orgánoch (opuch pľúc, srdca, brucha),
  • zlyhaniu srdca – plod sa snaží produkovať viac červených krviniek, čo zaťažuje srdce a môže viesť k jeho zlyhaniu,
  • predčasnému pôrodu alebo vnútromaternicovej smrti – ak sú následky izoimunizácie veľmi vážne, plod môže zomrieť ešte pred narodením,
  • ťažkej žltačke po narodení – pri rozpade červených krviniek sa uvoľňuje bilirubín, ktorý môže spôsobiť poškodenie mozgu a smrť novorodenca.

Prečítajte si: Ako sa pripraviť na pôrod? Overené rady pre budúce mamičky

Prevencia zachraňuje životy

Ak sa Rh profylaxia (anti-D imunoglobulín) správne podáva, riziko izoimunizácie sa takmer eliminuje a plod nie je ohrozený. Preto je veľmi dôležité dodržiavať odporúčané preventívne opatrenia. V minulosti, keď nebola dostupná prevencia, bola Rh izoimunizácia častou príčinou úmrtia novorodencov. Dnes, vďaka skríningom a včasnému podaniu anti-D imunoglobulínu, je tento problém zriedkavý. Preto dbajte na prevenciu a komunikujte s gynekológom. Zdravie nastávajúcej matky a dieťaťka je na prvom mieste.

Zdroj titulná foto: Pexels_RDNE Stock project

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *