Hnačka u detí

Hnačka u detí je častejšia než u dospelých. Príčin môže byť niekoľko. V niektorých prípadoch môže byť riedka stolica detí problémom 1 – 2 dní. Niekedy ale môže byť príznakom závažnejšieho ochorenia. Kedy by ste mali spozornieť a vyhľadať lekára?
Čo je hnačka
O hnačke hovoríme vtedy, keď má dieťa riedku až tekutú stolicu a je 3 a viac krát za deň.
Ak je stolica mäkká a drží tvar nejde o hnačku.
Hnačka u detí môže mať rôzne príčiny a môže trvať aj rôzne dlho. Z toho hľadiska poznáme
- Krátkodobá (akútna) – trvá 1 až 2 dni a ako sa objavila tak aj zmizne. Príčinou je často jedlo, kontaminovaná voda alebo aj vírus.
- Dlhodobá (chronická) – hnačka trvá niekoľko týždňov. Príčinou môže byť závažnejší problém ako syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba, ulcerózna kolititída a ďalšie.
Hnačka u detí: časté príčiny
Hnačka je spôsob akým sa organizmus zbavuje patogénov, vírusov a ďalších choroboplodných zárodkov. Môže trvať pár dní až týždňov. Najčastejšou príčinou hnačky u detí sú infekcie.
Vírusová gastroenteritída
Vírusy ako rotavírus, norovírus, adenovírus či astrovírus sú vysoko infekčné a môžu sa ľahko preniesť z človeka na človeka, vrátane detí. Môžu viesť k vzniku vírusovej gastroenteritídy, ktorá sa zo začiatku prejavuje zvracaním. Môžu sa vyskytnúť aj zvýšenie teploty. Hnačka môže pretrvávať 7 až 10 dní.
Bakteriálna gastroenteritída
Salmonela, E.coli, shigella a campylobakter sú baktérie, ktoré sú častou príčinou hnačiek. Často sa spájajú aj s otravou jedlom. Hnačka sa zvyčajne objaví náhle. Ak sú príčinou ochorenia baktérie môže sa v stolici objaviť krv alebo hlien a dieťa môže mať vysoké horúčky.
Vírusová hnačka u detí aj bakteriálna si vyžaduje liečbu u lekára. Nespoliehajte sa, že behom pár dní prejde.
Antibiotiká
Ak má dieťa iné ochorenie, ktoré sa lieči antibiotikami môžu byť príčinou hnačky práve tie. Pokiaľ je hnačka mierna snažte sa len udržať dieťa hydratované. V užívaní antibiotík neprestávajte.
Pokiaľ je hnačka závažnejšia porozprávajte sa s lekárom. Ten môže znížiť dávky antibiotík, odporučiť vhodné probiotiká pre dieťa, zmeniť stravu alebo vám môže predpísať iné antibiotiká.
Jogurt so živými kultúrami alebo probiotikami môže zmierniť hnačku, ktorej príčinou sú antibiotiká. Tieto jogurty pomôžu doplniť zdravé črevné baktérie a upraviť črevný mikrobióm.
Neznášanlivosť potravín
Príčinou hnačky u detí môže byť aj neznášanlivosť potravín. Pomerne častou u väčších detí je intolerancia laktózy, ktorá sa prejavuje okrem hnačiek aj bolesťami brucha. U malých detí nie je bežná. Intolerancia laktózy sa môže u detí dočasne vyskytnúť aj po prekonaní gastroenteritídy.
Pokiaľ máte podozrenie, že má vaše dieťa intoleranciu laktózy navštívte lekára, ktorý na základe vyšetrení môže túto diagnózu potvrdiť alebo vyvrátiť.
Celiakia
Autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodzovaniu sliznice tenkého čreva po konzumácii lepku. Okrem hnačky sa u detí môžu prejaviť aj ďalšie príznaky ako bolesť brucha, chudnutie či pomalší rast.
Zápalové ochorenie čriev
Ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba sú známe zápalové ochorenia čriev. Ak je dôvodom hnačky u detí práve zápalové ochorenie čriev môže dieťa schudnúť bez zjavného dôvodu. Príznaky týchto ochorení, vrátane hnačky môžu časom ustúpiť (remisia) a potom sa znova objaviť (vzplanutie).
Ďalšie príznaky hnačky u detí
Ak má dieťa hnačku, môžu sa u neho prejaviť aj ďalšie príznaky, ktoré môžu lekárovi napovedať príčinu jeho problémov.
- kŕče
- bolesť brucha
- žalúdočná nevoľnosť, zvracanie
- opuch, nadúvanie
- horúčka
- krv v stolici
- dehydratácia
Na základe príznakov, rozboru stolice a krvných testov lekár môže určiť správnu diagnózu. V niektorých prípadoch vám môže lekár odporučiť aj zobrazovacie testy, testy na kontrolu potravinovej intolerancie a alergia alebo kolonoskopiu.
Vhodné lieky na hnačku pre deti vám predpíše alebo odporučí lekár. Deťom mladším ako 2 roky, svojvoľne lieky proti hnačke nepodávajte. Konzultujte ich stav s lekárom a na základe jeho odporúčaní im podávajte lieky.
Dehydratácia – hlavný problém
Pri hnačkách dochádza k strate tekutín. Dehydratácia je jednou z najhorších komplikácií pri hnačke. Mierna hnačka nemusí spôsobiť veľkú stratu tekutín, problém ale môže urobiť stredná až ťažká hnačka, ktoré zaťažujú srdce aj pľúca detí. Ťažká dehydratácia môže viesť k
- záchvatom
- poškodeniu mozgu
- smrti (v závažných prípadoch)
Príznaky dehydratácie u detí
- závraty, točenie hlavy
- suché ústa
- málo alebo takmer žiadny moč
- moč tmavožltej farby
- chladná, suchá pokožka
- málo alebo takmer žiadne slzy pri plači
Dehydratácia je tak veľkým rizikom, ktoré deťom pri hnačke hrozí. Dbajte na to aby deti pri hnačke prijali dostatok tekutín.
Ako zmierniť hnačku u detí
- Ak dojčíte pokračujte v dojčení. Riziko hnačky je u dojčených detí menšie. Materské mlieko obsahuje všetky živiny, ktoré dieťa pre rast potrebuje a dôvodom hnačky nie je.
- Starším deťom, ktoré už jedia pevnú stravu môžete pridať do jedálnička ryžový odvar, mixované banány alebo jablká.
- Deti môžu pri problémoch s hnačkou odmietať jedlo, je ale dobré ak sa čo najskôr vrátia k bežnej strave.
- Deťom môžete ponúknuť na pitie rehydratačný roztok, ktorý zoženiete v lekárni. Tieto roztoky sú vhodné aj pre malé deti.
Čomu sa vyhnúť
- Nedávajte deťom neriedené nápoje s vysokým obsahom cukru (limonády, malinovky, sladené džúsy,…) môžu zhoršiť hnačku a aj dehydratáciu.
- Nedávajte deťom športové nápoje. Obsahujú síce elektrolyty, ktoré dieťa potrebuje doplniť, ale v týchto nápojoch nie sú v správnom pomere, ktorý by vyhovoval detskému organizmu.
- Počas hnačky nedávajte starším deťom potraviny, ktoré nafukujú ako strukoviny, kapusta, brokolica,… Vyhnite sa aj sladeným nápojom, koncentrovaným džúsom, sladkostiam a ťažkým jedlám (vajíčka, údeniny, mastné jedlá).
Hnačka u detí, kedy ísť k lekárovi
Hnačka u detí zvyčajne behom 1 až 2 dní prejde. Často sa u detí vyskytne ak do ich stravy zavádzate nové jedlo. Pokiaľ ale hnačka pretrváva dlhšie ako 3 dni alebo sa objavia aj ďalšie príznaky vyhľadajte lekára čo najskôr alebo volajte rýchlu zdravotnú pomoc.
- ak je dieťa slabé, nedokáže sa postaviť
- má závraty alebo je zmätené
- je mladšie ako 6 mesiacov
- zvracia žltú alebo zelenú tekutinu (môže obsahovať aj krv)
- má horúčku 38°C a viac
- zdá sa, že je dehydratované
- ak má dieťa mesiac a menej a má po sebe tri a viac hnačiek
- má oslabený imunitný systém
- vyrážku
- pretrvávajúcu bolesť žalúdka (2 a viac hodín)
Ako predchádzať hnačke u detí
Príčinou hnačky u dojčiat a menších detí môže byť naozaj čokoľvek. Od nového jedla, ktoré ste mu zaviedli do stravy cez infekčné ochorenie až po zápalové ochorenie čriev. Viacerým z nich môžete predchádzať.
- Umývajte si ruky, hlavne pred dojčením, kŕmením a po výmene plienok
- Ruky si umyte aj keď pripravujete dieťaťu jedlo
- Pri umývaní dieťaťa pri hnačke, výmene plienok a upratovaní zvratkov používajte rukavice. Predídete tak možnému šíreniu infekcie aj na ostatných členov domácnosti
- Ak dieťa chodí do jaslí alebo škôlky neposielajte ho tam kým nebude mať normálnu stolicu aspoň 24 hodín.
Hnačka u detí zväčša nie je dôvodom na obavy a pomerne rýchlo zmizne. Pokiaľ ale hnačka pretrváva, alebo sa opakuje navštívte lekára. Len ten môže na základe vyšetrení zistiť čo dieťaťu problémy so stolicou spôsobuje.
ZDROJ:
hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/diarrhea-in-children
healthdirect.gov.au/diarrhoea-in-children
webmd.com/children/diarrhea-treatment
Obrázky: freepik.com