Muži, ktorí vyrastali so sestrami, sú lepšími partnermi: Pravda alebo mýtus?

Muži a ženy… Ženy a muži… A napokon rodina, v ktorej vyrastáme a formuje našu osobnosť, naše správanie, ale aj naše budúce vzťahy.
Mnoho výskumov naznačuje, že súrodenecké vzťahy zohrávajú v tom, akými partnermi budeme v dospelosti, veľmi dôležitú úlohu. Ale čo sa stane, ak muž vyrastá so sestrami? Môže to ovplyvniť, akým partnerom bude v budúcnosti?
Na tvrdenie, že muži, ktorí vyrastali so sestrami, budú lepšími partnermi, neexistujú žiadne rozsiahle štúdie. Ale napríklad rodinnému prostrediu a schopnosti vytvárať zdravé vzťahy sa vo svojom výskume venoval aj americký psychológ Michael F. Spector.
Muži vyrastajúci so sestrami
Výskum amerického psychológa ukazuje, že muži, ktorí vyrastali v rodinách s rovnováhou medzi pohlaviami, majú lepšie medziľudské zručnosti. A sú náchylnejší k vytváraniu stabilných a dlhodobých vzťahov. Títo muži častejšie vyhľadávajú partnerské vzťahy, ktoré zahŕňajú vzájomný rešpekt a rovnováhu v domácich povinnostiach.
Jeden z mnohých dôvodov môže byť, že muži, ktorí vyrastali so sestrami, majú väčšie príležitosti rozvíjať empatiu a schopnosť porozumieť ženám. V porovnaní s tými, ktorí vyrastali len s bratmi, sa častejšie stretávajú s rôznymi emocionálnymi a komunikačnými potrebami dievčat a žien. Tým, že sa podieľajú na rôznych rozhovoroch s dievčatami, ženami, sa môžu naučiť vyjadrovať svoje pocity a efektívne riešiť konflikty.
Štúdia z University of Cambridge dokonca potvrdila, že muži, ktorí prežili detstvo so sestrami, vykazujú vyššiu mieru empatie voči ženám a sú citlivejší k potrebám budúcich partneriek. Toto zistenie tak rozhodne podporuje teóriu, že súrodenecké vzťahy, najmä tie so sestrami, môžu ovplyvniť schopnosť muža rozpoznať a reagovať na emocionálne túžby svojej partnerky.
Prečítajte si: Bitky, hádky, žiarlivosť: Ako riešiť súrodenecké konflikty bez kriku a stresu
Lepšia komunikácia
Jedným z najdôležitejších aspektov úspešného vzťahu je schopnosť komunikovať. Muži, ktorí vyrastali v prostredí, kde sa delili o rôzne názory a pocity so sestrami, môžu byť teda schopnejší otvoriť sa v budúcnosti svojim partnerkám a prejavovať im tiež viac podpory.
Na ďalší pozitívny vplyv detstva mužov, vyrastajúcich v rodinách so silnými súrodenenckými väzbami, poukazuje aj štúdia z Univerzity v Chicagu. Tá tvrdí, že práve títo muži majú tendenciu vo vzťahoch zotrvávať dlhšie. A okrem toho, oveľa častejšie a zodpovednejšie pristupujú aj k vážnym partnerským rozhodnutiam. Rovnako prejavujú väčšiu ochotu zúčastňovať sa na domácich povinnostiach a na starostlivosti o deti. Tým, že vyrastali so ženami pod jednou strechou, majú omnoho väčšie pochopenie pre výzvy, ktorým ženy čelia v každodennom živote.
Vzťahy s opačný pohlavím
Muži, ktorí majú sestry, si môžu vybudovať lepšie medziľudské vzťahy so ženami aj v neskoršom veku. Tieto skúsenosti im tak pomáhajú pochopiť, že ženy nie sú len „neznámy objekt“. Práve naopak. Sú to samostatné osoby so svojimi hodnotami, názormi a emóciami. A práve tento zdravý pohľad na opačné pohlavie môže zlepšiť ich schopnosť vytvoriť stabilný a vzájomne rešpektujúci vzťah.
Výskumy ďalej naznačujú, že muži, ktorí rástli so sestrami, častejšie volia dlhodobé vzťahy a majú tendenciu byť verní. Sú viac pripravení investovať do vzťahov, ktoré si vyžadujú čas, trpezlivosť a vzájomnú podporu. Vyrastali totiž v prostredí, v ktorom sa neustále učili, ako byť nielen ochrancami, ale aj citlivými a podporujúcimi osobami, čo môže byť jedinečným faktorom v ich schopnosti vytvoriť zdravé a citlivé partnerské puto.
Prečítajte si: Nový súrodenec na ceste: Ako pripraviť staršie dieťa na zmenu?
Psychologické štúdie podporujúce vzájomné vzťahy bratov a sestier
Rôzne psychologické štúdie poukazujú na to, ako formuje rodinné prostredie náš pohľad na vzťahy a našu schopnosť zapájať sa do rôznych medziľudských interakcií. Súrodenencké vzťahy, najmä medzi bratmi a sestrami, môžu ovplyvniť, ako muž pristupuje k vzťahom neskôr v dospelosti.
A dokonca, podľa štatistík z National Bureau of Economic Research, sú muži, ktorí vyrastali v rodinách s rovnakým počtom bratov a sestier, menej naklonení tradičným, striktne rozdeleným mužským a ženským úlohám. Tento typ rodinného prostredia podporuje rovnosť medzi pohlaviami a umožňuje mužom aktívnejšie sa podieľať na rodinných povinnostiach.
Iný výskum z Harvardu tiež zistil, že až 64 % mužov, ktorí vyrastali so sestrami, uviedlo, že podporujú feministické hodnoty a rovnosť medzi pohlaviami, v porovnaní so 48 % mužov, ktorí vyrastali v rodine bez sestier.
A tak, aj keď nie sú priamo dostupné štatistiky, ktoré by jasne dokazovali, že muži, ktorí vyrastali so sestrami, sú lepšími partnermi, tieto výskumy podporujú myšlienku, že rodinné prostredie, vrátane vzťahov so súrodencami, zohráva dôležitú úlohu v rozvoji medziľudských a partnerských schopností. Navyše vzťahy so sestrami môžu prispieť k väčšej empatii, lepšej komunikácii a ochote podeliť si povinnosti, čo sú všetko dôležité faktory pri tvorbe stabilných a zdravých partnerských vzťahov.
Čo môžeme urobiť, ako vieme pomôcť?
Rodinné vzory môžu naozaj ovplyvniť to, ako sa muži vo vzťahoch správajú, aj keď ide len o jeden z mnohých faktorov, ktoré formujú osobnosť, toleranciu a pochopenie medzi partnermi. Napriek tomu, že nie všetci muži, ktorí vyrastali so sestrami, budú nevyhnutne lepšími partnermi, tieto skúsenosti môžu ich správanie v dospelosti rozhodne pozitívne ovplyvniť.
Vieme, že nerozhodujeme o tom, či sa nám narodí syn alebo dcéra, ale minimálne zdravo fungujúca rodina a vzťahy v nej, do veľkej miery ovplyvňujú naše deti v dospelosti. Dať im empatický vzor, či už dcére alebo synovi, je to najmenej, čo pre ne môžeme urobiť.
Zdroj foto: Veronika Samborská