Vakcíny a skríning v boji proti skrytému zabijakovi. HPV už nie je len problém žien

Každoročne si 4. marca pripomíname Svetový deň boja proti rakovine krčka maternice. Tento deň nielen upozorňuje na dôležitosť prevencie, ale aj prináša najnovšie poznatky o HPV, víruse, ktorý už nie je len strašiakom pre ženy. Nové štúdie a štatistiky ukazujú, že ľudský papilomavírus (HPV) zohráva kľúčovú úlohu aj pri vzniku rakoviny hlavy a krku u mužov. Odborníci preto apelujú na verejnosť, aby sa začala aktívnejšie chrániť – či už vakcináciou alebo moderným skríningom.
HPV – nenápadný, no nebezpečný vírus
HPV, teda onkogénny ľudský papilomavírus, patrí do skupiny viac ako 100 rôznych typov vírusov. Niektoré z nich spôsobujú neškodné kožné bradavice, no iné sú priamo zodpovedné za vznik rôznych typov rakoviny. Rakovina krčka maternice je najznámejšou a najviac diskutovanou diagnózou spojenou s HPV, avšak vírus môže spôsobiť aj rakovinu vagíny, vulvy, konečníka, penisu a dokonca aj hlavy a krku.
„Z epidemiologického hľadiska sa situácia zmenila. Kým v minulosti boli nádory hlavy a krku najčastejšie spájané s fajčením a inými faktormi prostredia, dnes HPV figuruje medzi ich hlavnou príčinou. Napríklad rakovina hrdla v posledných rokoch nárastla až osemnásobne,“ upozorňuje MUDr. Martin Novotný, PhD., zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny (KICM).

Foto: UNLP
HPV sa stretne s každým z nás
S HPV sa počas svojho života stretne až 90 % populácie. Tento vírus sa prenáša pohlavným stykom, kontaktom koža na kožu alebo cez sliznice. Vo väčšine prípadov sa organizmus s vírusom vyrovná sám a nedochádza k žiadnym príznakom. Ak si však telo s HPV neporadí, vírus sa stane chronickým a môže spôsobiť rakovinové zmeny. Najzákernejšie na tomto procese je, že pacienti si väčšinou nič nevšimnú a ochorenie sa prejaví až v pokročilom štádiu, keď je liečba už veľmi komplikovaná.
Prečítajte si: Máte synov? Vaše telo môže starnúť rýchlejšie, tvrdí štúdia
Očkovanie – najsilnejšia zbraň proti HPV
Najúčinnejšou prevenciou proti HPV je očkovanie. Odborníci ho odporúčajú vo všetkých vekových kategóriách, no najlepšie účinky má u detí od 12 rokov. Na Slovensku je momentálne plne hradené zdravotnými poisťovňami pre deti vo veku 12, 13 a 14 rokov. Podľa doc. MUDr. Ingrid Urbančíkovej, PhD., MPH, zo Slovenskej zdravotníckej univerzity, je dôležité, aby sa nechali zaočkovať aj dospelí, čo by pomohlo eliminovať rakovinu krčka maternice. Austrália je príkladom krajiny, kde vďaka dlhodobej stratégii očkovania dosiahli až 90 % zaočkovanosť cieľovej populácie a sú na ceste k eliminácii tejto choroby.

Foto: UNLP
Skríning – pohodlný spôsob prevencie
V snahe bojovať proti HPV zaviedla Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) skríningový program, ktorý prináša pohodlnejšiu a dostupnejšiu metódu testovania. V spolupráci so Združenou tkanivovou bankou sa vykonáva neinvazívne vyšetrenie zo vzorky moču, ktoré dokáže detekovať až 28 typov HPV, z toho 19 vysoko rizikových. „Považujeme to za veľmi účinný nástroj prevencie proti HPV. Každá piata testovaná vzorka u nás vyjde pozitívne,“ hovorí RNDr. Zuzana Váczy, vedúcia Združenej tkanivovej banky.
Príďte na očkovanie bez registrácie
Pre tých, ktorí chcú prevencii venovať pozornosť, UNLP Košice organizuje špeciálny očkovací deň proti HPV. Najbližší termín je 18. marca 2025 od 8:00 do 14:00 hod. v areáli UNLP na Rastislavovej 43, II. pavilón, prízemie. Očkovanie je určené len pre dospelých a prebieha bez potreby registrácie.
Viac informácií nájdete na www.unlp.sk/pacienti/ockovanie. Nezabudnite – prevencia je najlepšia obrana.
zdroj foto: UNLP Košice
zdroj článku: UNLP Košice