Ako sa dotýka koronavírus tehotných žien? Ako u nich prebieha?

Share

Sú už známe prípady vo svete o tom, že sa tehotné ženy nakazili? Ak áno, ako to prežívajú? Je to riziko aj pre plod samotný? Odpovedá v podcaste primár gynekologicko – pôrodnickej kliniky doktor Erik Dosedla z Nemocnice Šaca v Košiciach. 

Počas tehotenstva sú ženy obzvlášť rizikové, keďže sú náchylnejšie aj na infekcie

Doteraz bolo publikovaných 18 nakazených prípadov tehotných žien. Všetky boli v treťom trimestri. Príznaky boli podobné ako u ostatných ľudí – bolesť hrdla, súchý kašeľ, dýchavičnosť, hnačka, teploty, bolesti hlavy a kĺbov, teplota. Zvyčajne mali na bežných laboratórnych testoch veľa bielych krviniek a vysoké CRP. Na CT vyšetrní mali na pľúcach tiene vzhľadu matného skla. Čínania dokonca uvádzajú, že výpovedná hodnota CT je väčšia ako samotné testovanie na koronavírus. 

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuPäť tipov ako sa chrániť pred koronavírusom od profesora Krčméryho. Epidémia podľa neho skončí už v máji

CT sa vyšetruje u tehotných zatienením bruška kovovou zásterou. V Číne bol len jeden veľmi rizikový prípad, kedy sa musela pacientka liečiť na JISke s pľúcnou ventiláciou. Vďakabohu, všetci novorodenci, ktorí sa narodili infikovaným matkám, boli zdraví. Po pôrode absolvovali deti testovanie a všetky ich vzorky boli negatívne. Znamená to, že koronavírus neprechádza priamo vertikálnym prenosom na dieťa. Ani prenosom cez mlieko. K infekcii dochádza až po pôrode kontaktom, a preto musia byť nakazené matky v karanténe. Takto to urobili aj v Číne. V danom čase si matky odsávali materské mlieko.

Pôrod cisárskym rezom. Zdroj: Agel

Pre tehotné ženy platia rovnaké karanténne opatrenia

Napriek koronavírusu odporúčajú lekári navštevovať všetky predpísané ultrazvukové vyšetrenia.

Ako sa pripraviť na pôrod?

Záleží od nemocnice. V Nemocnici Šaca sú samostatné pôrodné boxy, čo je veľká výhoda, otec je, žiaľ, pri pôrode vylúčený. Koronavírus je vysoko nákazlivé ochorenie.

Ako na pôrod v prípade nakazenej matky?

Manažment pôrodu musí byť perfektne naplánovaný. Je otázne, či je vaginálny pôrod ako pomerne zdĺhavý proces z hľadiska bezpečnosti pre plod, pre novorodenca, ale aj pre ošetrujúci personál vhodný.

Pri vaginálnom pôrode má personál kompletný ochranný oblek, vaginálny pôrod nie je kontraindikovaný, ale urýchľuje sa. V Číne prebehla v tomto období z hygienických dôvodov väčšina pôrodov cisárskym rezom. Je potrebné na mieste zhodnotiť pôrodnicke podmienky ako napríklad v akej fáze sa pôrod nachádza…

Po pôrode ostáva matka v izolácii

Pri prevencii nakazenia novorodenca by mala byť mama (pokiaľ je u nej podozrenie na COVID-19) izolovaná od dieťaťa z dôvodu prevencie nakazenia novorodenca.

Aj na tomto mieste zopakujeme všeobecnú výzvu nakazeným. Ak máte podozrenie, nechoďte do nemocníc a čakárni, kde by ste sa mohli stretnúť so staršími ľuďmi alebo tehotnými ženami a ohroziť ich. Celý podcast si vypočujete nižšie. 

3 komentáre

Budúce rodičky, pripravte sa - rúško je počas pôrodu potrebné - akcnemamy 31 marca, 2020 - 9:51 am

[…] Ako sa dotýka koronavírus tehotných žien? Ako u nich prebieha? […]

Najlepšie a jednoduché spôsoby, ako sa uchrániť pred vírusmi - Akčné mamy 16 júla, 2020 - 8:53 pm

[…] Prečítajte si aj článok Ako sa koronavírus dotýka tehotných žien? […]

Meningokoky útočia nenápadne, rýchlo a dramaticky - Akčné mamy 12 augusta, 2020 - 5:01 pm

[…] Ako sa dotýka koronavírus tehotných žien? Ako u nich prebieha? […]

Post Comment