Michala Koniarová: Zabudnite na odpoveď: „Nič mi nie je!“

Share

Vianočné obdobie býva náporom na vzťahy nielen rodinné, ale aj partnerské. Tento rok bol nevšedný práve tým, že mnoho párov trávilo zrazu spolu viac času, ako boli zvyknutí. Niektorým to prospelo, iným možno nie. Ako túto situáciu hodnotí odborníčka na vzťahy Michala Koniarová? Čo by odporučila ženám, ktoré sa vo vzťahu necítia naplnené, alebo lásku len hľadajú? Viac sa dozviete v rozhovore, kde nám povie aj o svojej pripravovanej knižnej publikácii.

Michala Koniarová je mama troch detí (Andrej, 14 rokov, Hana, 12 rokov, Šimon, 8 rokov), ktorá svojim časom naozaj neplytvá. Ako sama tvrdí, je vcelku ťažké jednou vetou zhrnúť, čomu všetkému sa venuje. Pracuje v oblasti v oblasti komunikácie, marketingu, eventov a PR, plus zastáva pozíciu marketingovej riaditeľky najstaršieho európskeho maratónu – Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

V poslednom roku svoje skúsenosti z oblasti vzťahov, koučingu a psychológie doplnila aj formálnym vzdelaním a stala sa členkou Medzinárodnej asociácie profesionálnych vzťahových koučov (IAPO International Association of Professional Relationship Coaches) a držiteľkou certifikátu Relationship Coach Certificate.

Čo je tvoja akčná vlastnosť/vlastnosti?

Keď sa pre niečo nadchnem a rozhodnem, dokážem byť neuveriteľne rýchla na ceste od myšlienky k činu. „Nedá sa“ je slovné spojenie, s ktorým sa veľmi nekamarátim. Dokážem sa rozhodovať rýchlo a robím to väčšinou veľmi intuitívne. Viem vŕtať s príklepovou vŕtačkou, odvzdušniť radiátory, odšoférovať karavan s tromi deťmi cez pol Európy, nebojím sa chodiť sama do kina, no nehanbím sa ani plakať, byť slabá a zraniteľná.

Aké sú tvoje hobby?

Beh, bicykel, skialpy, turistika, sem tam lezenie, písanie, psychológia, interiérový dizajn, hudba, filmy, žúrky s ľuďmi, ktorých mám rada a veľká láska je cestovanie.

Ako si sa dostala ku vzťahovému poradenstvu?

Po roku 2017 sa mi osobný život obrátil naruby, keď som odišla zo 17 ročného vzťahu a podala žiadosť o rozvod. Keďže jedna z mojich vlastností je obrovská zvedavosť, nasledujúce tri roky života som strávila ponorená do hľadania odpovede na otázku PREČO sa mi to všetko stalo?

Čítala som, vzdelávala sa, dva roky som strávila vo veľmi intenzívnej psychoterapii, absolvovala online eventy, sledovala svetovú špičku v oblasti vzťahového koučingu a postupne mi to všetko začalo dávať zmysel. Robila som to však výlučne sama pre seba. Až v roku 2020 a s príchodom pandémie vo mne vzklíčila myšlienka podať niečo z toho aj ďalej a pomôcť aj iným dievčatám a ženám.

Nikdy to pre mňa nebol premyslený biznis plán, skôr som potrebovala dať nejaký vyšší zmysel celému môjmu rozpadnutému manželstvu, pocitom osobného zlyhania a reálne sa dotknúť frázy, že všetko zlé je na niečo dobré. A tak vznikla poradňa More Amore, kde pravidelne publikujem svoj autorský obsah na tému ženy, muži, láska, vzťahy…

Venuješ sa prioritne ženám. Niektoré si netrúfnu vyhľadať pomoc, hoci ich už vzťah možno nenapĺňa. Kedy by si povedala, že je ten čas, aby si od niekoho nechali poradiť?

Netrúfnem si nejako jednoznačne pomenovať situáciu, kedy by žena mala vyhľadať pomoc. Ak dáme bokom extrémne prípady, keď je na scéne fyzické násilie, sexuálne zneužívanie a podobne, tak je to veľmi individuálne.

Záťažová situácia, ktorú jedna žena zvládne prekonať sama, môže byť pre inú už štartérom depresívnych stavov. Aby som ale povedala aspoň niečo konkrétne, človek, nie len žena, by podľa mňa mal vyhľadať pomoc, ak cíti, že sám už nedokáže nájsť odpovede a riešenia, prípadne, ak rozumom správne riešenie pozná, no nemá síl ho aj reálne aplikovať do života. Problémy vo vzťahoch sa často bagatelizujú, aj najbližšie okolie nezriedka nemá potrebnú empatiu a my sa potom za naše pocity hanbíme a cítime sa slabé.

Požiadať niekoho o pomoc však nie je prejavom slabosti. Je zvláštne, že neschopní sa cítime iba ak si ideme dať opraviť dušu. Keď potrebujeme opraviť zuby, poradiť s financovaním bývania alebo s výberom počítača, vôbec nad tým nešpekulujeme.

Momentálne plánuješ vydanie svojej prvej knihy. Ako vznikol jej názov a čomu sa venuje?

Kniha sa volá „Láska je polievka a ja som vidlička“ a jej názov je myslím dostatočne výpovedný. Kto metafore nerozumie, nech si najbližšiu nedeľu vychutná kurací vývar s vidličkou 😊 Úplne zámerne píšem v prvej osobe, pretože aj ja som miestami stále vidlička a kotrmelce vo vzťahoch sa mi rozhodne nevyhýbajú len preto, že mám na to „papier“. Táto kniha nechce byť ultimátnym návodom na dokonalý vzťah, mojou snahou bolo skôr vytvoriť pre ženy 21. storočia autentickú, ľahko stráviteľnú a nadčasovú barličku, o ktorú sa vo svojich životoch budú môcť opakovane oprieť vždy, keď to s láskou pôjde ako v lete na saniach. Mala by dodávať nádej, odvahu, rozveseľovať, ale i motivovať k potrebným zmenám.

Ak by ste knihu radi mali v knižnici, jej predpredaj aktuálne beží tu. 

Kde vznikla celkovo inšpirácia k napísaniu takejto knihy?

Nápad vydať knihu mi skrsol v hlave 22. novembra 2020 a do tlače bola odoslaná 4. decembra 2020. Aby som to ale uviedla na správnu mieru, autorsky išlo len o výber z mojich zápiskov i dlhších textov, ktoré som napísala za posledné tri roky. Vytriediť a vyseparovať texty mi vzalo asi tri, štyri noci, zvyšok času zožrala grafická úprava a korektúry. Mám rozpísanú aj serióznejšiu knihu, ktorá sa vzťahovým otázkam bude venovať viac do hĺbky, ale tá potrebuje toho času rozhodne viac. Práve popri jej písaní vo mne narastala túžba vypustiť na konci tohto šialeného roka aspoň niečo, a tak vznikol nápad vydať knihu pre ženy v tejto odľahčenej, zápiskovej a výtvarne veľmi zaujímavo spracovanej forme.

Knižka je rozdelená do troch častí. Ako sa od seba líšia – POVZBUDIVÁ – UVEDOMELÁ  – NAKOPÁVACIA?

Líšia sa spôsobom, akým sa čitateľkám prihováram. V prvej, povzbudivej časti dodávam nádej, povzbudzujem, ukazujem na vlastné prešľapy a na svetlo na konci každého tunela. V druhej časti ide o súbor zamyslení a uvedomení si niektorých vzťahových paradoxov, javov, často krát len zvolením si iného uhla pohľadu na vec. Kniha postupne graduje a vo finále je tam už cítiť aj kruto nastavené zrkadlá, výkričníky a burcovanie k akcii a zmene.

Máš tri deti, riadiš biznis a môžeme menovať ďalších veľa činností. Kedy stíhaš písať, a čo pre teba písanie znamená?

Som sova a píšem po večeroch a nociach. Krátke postrehy si však zapisujem do telefónu bez ohľadu na čas hneď ako mi napadnú. Človek vždy stíha to, čo chce. Každý, kto má v sebe pre niečo vášeň, vie, ako relatívny je nedostatok času či energie. Nerobila som to na silu, z povinnosti, nikto mi nestanovil žiadny deadline a z toho dôvodu to nebolo ťažké, ale skôr vzrušujúce. Písanie ma baví, dáva mi slobodu, úľavu a dodáva silu.

Chceš pomáhať knihou aj ďalším. Ako?

Áno, snažím sa aj o nejaký ďalší rozmer. Vydať knihu a zarobiť pár stovák pre mňa samé o sebe nie je motivácia. Prostriedky, ktoré z predaja získam použijem v prvom rade na pokrytie nákladov spojených s jej vydaním a zo zvyšku chcem financovať vzťahové poradenstvo pre dievčatá a mladé ženy v sieti Úsmev ako dar, ktoré ho síce potrebujú, ale dovoliť si ho nemôžu. Som presvedčená, že práve ich budúce zdravé vzťahy sú tou najlepšou prevenciou pred tým, aby v dospelosti zas neskončili v niektorej zo záchranných sietí štátu či tretieho sektora.

Blížia sa Vianoce, obdobie, kedy trávime veľa času v kruhu rodiny. Aké nástrahy podľa teba číhajú v tomto období na partnerské a rodinné vzťahy?

Každé Vianoce je vzťahovým nepriateľom číslo jeden tlak, aby bolo všetko perfektné. Nepodliehať mu je takmer nadľudský výkon. Reklamy, sociálne siete, rozhovory so známymi osobnosťami, kam sa človek pozrie, tam vidí oddanú partnerskú lásku, radosť, štýlové bývanie, krásne postavy, ružolíce zdravé deti, darčeky a šantenie v snehu.

Podobné je to s dovolenkami. Celý rok šetríme a tešíme sa, máme obrovské očakávania a predstavy, a nakoniec sa tam pohádame. Tento rok to všetko bude možno ešte o čosi zložitejšie, keďže mnoho párov trávi v izolácii a nadmernom kontakte už dlhé mesiace, nehovoriac o finančných problémoch, ktoré pandémia do mnohých domácností priniesla.

Najlepším liekom je opustiť vlastnú bublinu a vydať sa navštíviť detský domov, nemocnicu, ulicu, útulok, susedov a možno v tom kontraste nájdeme v srdci aj vďačnosť za to nedokonalé, čo doma máme. Ja  svoje deti uvidím len na pár hodín počas vianočného týždňa, Perinbabu si už štvrtý rok pozriem bez objatia milovaného muža a viem, že mi bude aj smutno. Nikto z nás nežije perfektný život, ani ja, ani vy, ani nejaká dokonalo pôsobiaca influencerka z Instagramu alebo Youtube. Tak sa nenechajte zmiasť a pomýliť.

Akú radu by si dala do nového roka všetkým ženám, ktoré hľadajú lásku?

Ak máte funkčný, zdravý a šťastný vzťah, neberte ho nikdy ako samozrejmosť, problémy nezakopávajte pod koberec, zabudnite na odpoveď „nič mi nie je“, rozprávajte sa o všetkom, dobrom i zlom, majte pochopenie pre partnerove chybičky krásy a pošmyknutia, neupadajte do rutiny a letargie a nesnažte sa robiť všetko a vždy len spolu. Pokiaľ ste vo vzťahoch, kde máte častejšie rozmazanú špirálu ako rúž, tak prestaňte klamať samé seba, netolerujte a neospravedlňujte násilie, manipulácie, klamstvá len preto, že sa bojíte, že ostanete samé. A pokiaľ je toho na vás priveľa, vykašlite sa na predsudky, obavy a na to, čo si myslia iní a vyhľadajte pomoc.

Vy, ktoré práve v žiadnom vzťahu nie ste, využite tento čas na to, aby ste sa pripravili na ten ďalší, ujasnili si, čo chcete, čo nechcete, kde sú Vaše štandardy a hranice, ktoré nebudete za žiadnych okolností podliezať, či prekračovať. A do nových mužov investujte nie iba na základe toho, ako veľmi sa vám páčia, ale najmä na základe toho, ako do vás investujú oni. Ušetrí vám to mnoho času i sklamaní.

No a nezabúdajme to všetko brať aj trochu s nadhľadom 😉

Knihu Michaly Koniarovej môžete podporiť práve tu.

Humor je po sexe druhá vec, ktorá má silu preniesť nás skratkou cez vzťahové tsunami, dočasné odlúčenie, trojčatá s osýpkami, spoločnú domácnosť so svokrou alebo iné prírodné katastrofy.“

Michalu môžete sledovať aj na Facebooku alebo Instagrame.

Zdroj foto: archív Michala Koniarová