Sviatok Troch kráľov patrí v cirkevnej tradícii k významným dňom. Podľa Biblie v tento deň navštívili malého Ježiša traja mudrci z Východu, ktorí ho obdarili vzácnymi darmi. Aký význam mal však tento sviatok pre našich predkov? Prečo sa svätila voda a krieda? Viete čo znamenajú skratky G+M+B nad vchodovými dverami?
Traja koledníci
V tento deň bolo typické vídať po dedinách 3 malých koledníkov prezlečených za kráľov či mudrcov. Navštevovali domácnosti, spievali vinše, ktoré mali do domu privolať šťastie, zdravie a blahobyt. Na sviatok Troch kráľov navštevoval domy farár, kostolník, či kantor s kňazskou koledou. Domácim zaželali spevom i slovom šťastný nový rok, príbytok vysvätili a nad dvere kriedou napísali iniciály kráľov, resp. mudrcov – Gašpara, Melichara a Baltazára – G+M+B a rok. Skratka G+M+B znamená aj Christus mansionem benedicat – Kristus nech žehná tento dom.
Koniec Vianoc a začiatok fašiangov
Zvyky a tradície
V tento deň sa svätila aj voda a krieda, ktorou koledníci následne kropili domy a popisovali veraje dverí. Svätená voda sa dávala piť aj deťom a hospodárskym zvieratám, aby ich ochránila pred chorobami. Posvätenou kriedou sa zase kreslili kruhy, ktoré zabraňovali prístupu zlých síl. Dievčatá sa pred východom slnka umývali v snehu, aby si zachovali krásu a sviežu belostnú pleť.
Prečítajte si aj legendu o sv. Martinovi, ktorý prichádza na bielom koni.
Kto sa chcel dozvedieť niečo z budúcnosti, mohol taktiež pripraviť 7 hrnčekov, ktorými priklopil rôzne predmety (kúsok uhlia, hrebeň, peniaz, figúrku dieťaťa, prsteň, kúsok látky a chleba). Každý si potom zvolil hrnček, odklopil ho a podľa predmetov pod ním sa usudzovalo, čo ich čaká. Peniaz znamenal bohatstvo, hrebeň nedostatok, prsteň svadbu, látka cestovanie, figúrka dieťaťa narodenie dieťaťa, chleba dostatok všetkého a uhlie nemoc či smrť.
Prečítajte si, aké tradície boli typické pre sviatok sv. Lucie.
Trojkráľové pranostiky
- Ak je jasno a v noci vidieť veľa hviezd, bude dobrá úrodu zemiakov, pšenice, ale aj veľa oviec a dobytka.
- Jasné hviezdy veštia príchod tuhej a vytrvalej zimy – na Tri krále zima stále.
- Ak je na Troch kráľov odmäk a teplé počasie, jar na seba v takom roku nedá dlho čakať.
- Tri krále ľadové mosty stavajú alebo ich zboria.
- Trojkráľovú zimu vlk nezožerie.
- Ak sa trblietajú v noci pred Troma kráľmi hviezdy, budú sa rodiť biele barany.
- Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více.
- Traja králi prinášajú vlahu na polia.
Použité zdroje: slovenske-zvyky.webnode.sk/kalendar-akcii/zima/tri-krale/
bystricoviny.sk/kultura/zvyky-a-pranostiky-na-sviatok-troch-kralov/
Zdroj foto: pixabay.com