Zamestnávatelia prichádzajú o každú druhú ženu, ktorá sa rozhodne mať deti

Single mother talking on the phone and going through paperwork while looking at her small son who is sitting on her lap.

Share

48% žien sa po materskej pauze ku svojmu pôvodnému zamestnávateľovi nevráti. 58% neostane ani pri pôvodnej pozícii, čím sa pri počte približne 60 000 žien aktuálne na materskej signifikantne preskupujú sily na pracovnom trhu.

Tieto čísla vyplývajú z prieskumu OZ Pracujúce mamy, ktorý v termíne 19.-29.8.2022 spracovala agentúra IPSOS Slovensko.

Firmy hľadajú kvalifikovaných a lojálnych zamestnancov, pre ženy po materskej je návrat do práce komplikovaný. Obe strany pritom môžu urobiť jednoduché kroky s veľkým dopadom,” hovorí Patrícia Hirschnerová, spoluzakladateľka OZ Pracujúce mamy, ktorá sa ako jediná na Slovensku systematicky venuje firmám aj matkám zároveň.

Z prieskumu vyplývajú aj ďalšie paradoxy. Jedným z nich je tzv. príjmové vákuum”, v ktorom sa ocitne až 36% jednodetných matiek. Po dovŕšení tretieho roku dieťaťa už nie je možné poberať rodičovský príspevok, avšak približne 6-12 mesiacov matke trvá, kým sa opätovne zaradí do pracovného procesu a teda začne mať príjem. Významným problémom je dostupnosť predškolskej starostlivosti. Až 50% opýtaných žien sa vyjadrilo, že ich návrat do práce komplikoval nedostatok miest v škôlkach alebo iného riešenia pre ich deti.

OZ Pracujúce mamy sa zameriava na matky, ktoré sa chcú zaradiť do pracovného procesu a rovnako aj na zamestnávateľov, ktorí by ich mohli zamestnávať. “Nejde totiž o jednostranný problém,” vysvetľuje Terézia Miháliková z OZ Pracujúce mamy. Z jej skúseností majú firmy obavy z takejto spolupráce, pretože si so zamestnávaním žien-matiek spájajú časté čerpanie OČR alebo iný typ absencie. “Ak sa im však podarí včas a vhodne otvoriť diskusiu o možnostiach spoločného fungovania, dochádza k obojstranne výhodným riešeniam,” dodáva. Aktívne kroky pre lepšie zamestnanie sa po rodičovskej dovolenke založené na otvorenej a ohľaduplnej komunikácii by mali robiť matky a rovnako tak aj zamestnávatelia.

“S rokmi strávenými doma s deťmi prichádza u matiek strata profesného sebavedomia, ktorá spôsobí, že inak seniorná zamestnankyňa s rokmi praxe opúšťa svoje odvetvie a často prijíma nižšie kvalifikovanú prácu. Dôvodom je najmä potreba flexibility alebo skráteného úväzku, ktorý lepšie korešponduje s jej rodinnými prioritami,“ opisuje Patrícia Hirschnerová.

Riešením situácie je okrem nastavenia komunikácie aj možnosť zdieľaných pracovných úväzkov. Mnohé modely zo zahraničia ukazujú, že ide o funkčné riešenia.

Titulná foto: freepik.com